top of page

Vegan friendly podniky v Českých Budějovicích

Město České Budějovice jde s dobou a na rostlinné jídlo narazíte na mnoha místech. O mých nejoblíbenějších si můžete přečíst zde na webu Stezka Vltavy. Pojďme se ale podívat na ty další.


 

Jídelna u Šárky

Jídelnu u Šárky najdete v Krajinské ulici. Pyšní se příjemnou zahrádkou a koutkem pro nejmenší uvnitř i venku. Je to ideální místo na oběd s přáteli, kteří rostlinnou stravu nevyhledávají, protože máte jistotu, že se plnohodnotně nají všichni.

Každý den si můžete vybrat z několika variant, z nichž je vždy jedna veganská a jedna vegetariánská (mimo klasický pokrm s masem). Z mé zkušenosti je personál velice ochotný a přívětivý k veganům a lidem se specifickým způsobem stravování a jednotlivá jídla a suroviny se dají všelijak kombinovat. To samé platí pro celiaky. Jídelna u Šárky pro vás bude jako dělaná.


Adresa: Krajinská 22


 

Žába na víně

Žába na víně je bistro, ve kterém jsou rostlinné stravě velmi příznivě nakloněni. Stačilo vysvětlit, že jsem vegan, a během chvilky Lucie (paní majitelka) vykouzlila epesní avokádový bagel. Nepropadejte zklamání, pokud na jídelním lístku nenajdete nic čistě rostlinného. Aktuální nabídka závisí na dostupných surovinách, takže se stačí ozvat a určitě si pochutnáte.

Polévka je skoro vždy rostlinná (smetana se přidává až naposledy, takže lze domluvit bez ní) a mléko do kávy je samozřejmostí. Doporučuji proto návštěvu všemi deseti. Navíc se bistro nachází na Piaristickém náměstí, což je výhra sama o sobě.


Adresa: Hroznová 21


 

Cobliha

Bistro Cobliha je rodinný podnik, ve kterém každý všední den připravují tři jídla. Často je jedno z nich 100% rostlinné a pokud ne, určitě se vám společně podaří vymyslet speciální pokrm dle vašich požadavků a momentálních možností bistra.

Já měla štěstí na kari s červenou čočkou a penne arrabiata. Jídlo bylo vynikající a obsluha přívětivá. V létě si navíc můžete oběd vychutnat na terase v pitoreskní Panské ulici.

Za zmínku stojí i možnost zajištění veganského cateringu. Občerstvením od bistra Cobliha zajisté uspokojíte i náročné hosty na vaší akci.


Adresa: Panská 2


 

Jdem Tam

Když je řeč o veganském cateringu, hned se mi vybaví bistro Jdem tam. Na rostlinné jídlo z Jdem tam jsem narazila ne nejednom eventu v Českých Budějovicích a vždy mělo velký úspěch.


Samotné bistro se nachází hned u vstupu do historického centra města a je tak ideální zastávkou na

občerstvení. Každý den by mělo být možné připravit tortillu s hummusem. Kromě toho je většinou kompletně rostlinná varianta jídla jednou až dvakrát do týdne. Na fotce jsou zeleninové kofty s kokosovým mlékem a rajčatovo paprikovou omáčkou. Ňam!


Pro kávu s rostlinným mlékem můžete přijít kdykoli a třeba narazíte i na chia pudink.


Příznivce zero waste životního stylu jistě potěší, že bistro Jdem tam se zapojilo do projektu "Otoč hrnek" od Kabinet CB, což znamená, že při objednávce kávy s sebou nemusíte plýtvat jednorázovým kelímkem, ale můžete si vzít skutečný hrnek, který vrátíte, až se vám to bude hodit. Navíc nemusíte vracet na tom samém místě, ale v kterékoli jiné kavárně, která je do projektu zapojená.


Adresa: Na Mlýnské stoce 290/10


 

Brio

Restaurace Brio je skvělým místem pro pracovní oběd i slavnostnější večeři. Velikou výhodou je salátový bar, ve kterém si vegan přijde na své každý den. Doporučila bych tedy návštěvu i se společníky, kteří rostlinnou stravu nepreferují. To ale neznamená, že kromě salátového baru Brio rostlinné jídlo nenabízí. Dost často na něj narazíte v poledním menu, ještě častěji na jídlo vegetariánské, které se dá snadno modifikovat a třeba absencí sýra přetvořit na veganské. To se týká i hříbkového a chřestového risotta ze stálé nabídky.


Já jsem ochutnala brokolicovou polévku s kokosovým mlékem, zeleninový špíz s uzeným tofu, bazalkovým kuskusem a tomatovou omáčkou a vytvořila si vlastní (a dost nadupaný) salát. Doporučuji všem!


Adresa: Riegrova 8

 

Raw od Kočovky

Abychom nezapomínali na sladké, s radostí představuji Raw od Kočovky. Cukrárnu, ve které můžete ochutnat nejrůznější dobroty v RAW (nevařené) formě.


Pro syrovou stravou nepolíbené to znamená, že hlavními složkami všech dortů a zákusků je ovoce, oríšky a semínka, ale někdy i zajímavější a nevšední přísady jako například ječmen či pohanka. Zdá se až nemožné, co všechno se dá bez tepelné úpravy vytvořit. Laskonky, vosí hnízda, krekry..přesvěčte se sami návštěvou a vychutnejte si kávu společně se zdravější formou dezertu.


Pozor: V cukrárně koupíte víno s mezinárodní certifikací V Label.


Adresa: Kněžská 4


 

Comments


bottom of page